Únorový rébus

Publikováno 1. 2. 2000
Vyluštěno téhož dne :-(

Rébusy
Yuhůovy

Švestkový sad

Jeden můj přítel -- matfyzák -- se mi  svěřil se svým problémem a pak mi ho ještě podrobně popsal v dopise. Zdědil po prastrýci usedlost na vesnici. Je to starý domek a švestkový sad. Ty švestky mají šarku, takže se budou muset vykácet. V příbuzenstvu se ale povídá, že jsou tam někde v sadě po prastrýci zakopané peníze. Vzhledem k úsilí, které do toho můj přítel dává, to asi nebudou malé peníze.

A zde je znění toho dopisu:

 

Ahoj )( Hyperbolo

Tak jsem se teda vypravil na venkof. Je fakt, že vesnice má něco do sebe, ale některé věci opravdu mít nemusim. Strýčkův dům je neskutečná barabizna. Střecha je děravá, skříně jsou plné haraburdí a ani kamna nějak nefungují. Všude spousta much. Jenom sklep je super místo, určitě by se tady dobře hrálo. Je tu spousta demižónů a flašek, taky křivule tu jsou. Jenom je to hodně rozflákaný, střepy po zemi a tak. No a taky samozřejmě sad je super.

Pustil jsem se do hledání toho pokladu. Strýček byl prý hodně bohatý -- tenkrát asi učitelství ještě vynášelo. Pamětníci ale povídají, že si to hlavně vydělal pálením slivovice. Neměl rodinu a neinvestoval, jenom prý kupoval zlato. Za Němců mu na to pálení ale asi přišli, protože zkoušel zdrhnout. Pak už se o něm nic neví. Jenom po něm prý zůstal špinavej lísteček s návodem, kam to zlato dal. Že to prej Němci nemůžou nikdy vyluštit. Co Němci -- nepřišel na to nikdo. A že to zkoušeli -- sad je od tý doby trochu překopanej. Je to dost divně napsaný, skoro jako nějaká poezie -- posuď sám:

Kdy je nejvíc mech
dal jsem pod seba židle
a zakopal jsem zlaté
v sadě pod kameny,
nabudou v země.
Zítra sadnu do vleku
a frčím preč.

Hezkej jazyk, že jo? Kdo dneska takhle mluví? Je to asi škoda. V čem se ale strýček mýlil, je cena zlata, která od války klesla, takže to v zemi cenu nenabyde, leda by to byly starožitnosti.

Teď k tomu sadu: Je v něm padesát tři švestek a tři pařezy. Jsou v sedmi řadách po osmi stromech. Kameny jsou tam rozmístěny vždy kolem stromů a překopat všechny by byla docela makačka. Zkusil jsem dva a dělal jsem to týden. Je to poctivá žula, jako všude v okolí. Musím nějakým způsobem uhodnout, kde to je zakopané, jinak tady budu věčnost. Potřebuju poradit. Nakreslil jsem ti plánek:

A B C D E F G H
1 švestka¤ švestkaO švestka¤ ¤¤švestka švestka ¤ ¤švestka švestka
2 švestka ¤švestka ¤švestka ¤švestka Ošvestka ¤švestka švestka ¤švestka
3 švestka# švestkaO švestka¤ švestkaO švestka¤¤ švestka ¤ # ¤švestka
4 švestka #švestka švestka švestka švestka švestka švestka¤ švestka
5 švestka¤O ¤švestka ¤švestka ¤švestka ¤švestka švestka ¤švestka ¤švestka
6 švestka¤ ¤švestka švestka# švestka švestkaO švestkaOO švestka#O ¤švestka
7 švestka¤ ## ¤švestka švestka ¤švestka ¤švestka ¤švestka ¤švestka¤

Legenda: švestka -- švestka, ¤ -- malý kámen, O -- velký kámen, # -- odvalený kámen, sever je nahoře.

A3 a B4 jsem odvalil já. Žádnej velkej kámen neni odvalenej, to dá dobrou fušku, hádal byh, že to bude pod jednim z nich. Vypadá to, že strýček rozmístil kameny nějakým způsobem. Teď zbývá uhodnout, pod který to dal. Také je možné, že ten poklad někdo už našel pod jedním z pěti odvalených kamenů, ale nevěřím tomu, protože by se to profláklo.

Možná ještě napíšu.

Y$Lc

Úkol

Zjistěte, kde je poklad. Co nejdříve mi to sdělte. Můj přítel chce zůstat v anonymitě (kvůli daním, znáte to). Pro výherce mám tentokrát velký sáček pistácií.

 Po roce vystaveno řešení.

Yuhůovy rébusy: http://dusan.pc-slany.cz/rebusy/
Píše Yuhů: autorova stránka, mail: dusan@pc-slany.cz
Pravda vítězí! Poslední aktualizace 13.11.2018
Další moje weby: Rhodos, Černá Hora, Bulharsko