Lednový rébus

Publikováno 12. 1. večer
Vyluštěno 21. 1.
Narozdíl od původního znění dovoluji po týdnu druhý pokus.
27. ledna jsem přidal takovou blbou nápovědu
25. listopadu přidáno řešení

Rébusy
Yuhůovy

Arabská učenost

Ibn Chaldůn byl významný středověký polyhistor. Zabýval se téměř veškerým tehdejším poznáním. Lékařstvím, matematikou (jedním z odvětví arabské matematiky byla i hudba!), zeměpisem, alchymií, ale hlavně historií. Jeho kniha Mukaddima je úvodem do studia historie. Myslím, že i literární Harry Seldon (zakladatel Nadací z knih Nadace) by zbledl závistí, kdyby četl Chladůnovy geniální hisorické vývody. Mukaddimu si můžete přečíst, je to zábavné. Nápovědu k tomuto rébusu v ní ovšem nenajdete, třebaže já jsem v ní našel inspiraci.

Text rébusu se týká jednoho z hlavních matematických objevů středověkých arabských učenců. Jeden řádek jsem ale nahradil otazníky, aby to bylo těžší (vlastně jsem ten řádek vybral tak, aby to bylo nejtěžší). Vaším úkolem je zjistit (vypočítat nebo uhodnout) čísla, která tam "patří".

 

1 5 8
8 12 3
5 8 12
? ? ?
3 6 10
6 10 1

 

Nápovědy

Kritéria a ceny

Slabina tohoto rébusu je ta, že se řešení dá při troše štěstí uhodnout. Abych předešel vtipálkům, kteří mi pošlou šest mailů s různými nabízejícími se řešeními, vyhlašuji, že kdo mi sdělí řešení špatné, má ještě druhý pokus, ale pokud opět neuhodne, nebude už nikdy úspěšným řešitelem, ani kdyby na to později přišel. Navíc druhé řešení může následovat nejdříve týden po prvním (pokud přijde dříve, tak ho o týden posunu, že).

Cena pro prvního řešitele je balíček čaje Lipton Earl Grey.

Kdo přijde na to, co ta čísla ve skutečnosti znamenají, má u mě navíc speciální Yuhůovu čajovou směs.

No a věčná sláva pro všechny, samozřejmě.


Yuhůovy rébusy: http://dusan.pc-slany.cz/rebusy/
Píše Yuhů: autorova stránka, mail: dusan@pc-slany.cz
Pravda vítězí! Poslední aktualizace 13.11.2018
Další moje weby: Rhodos, Černá Hora, Bulharsko