Prosincový rébus

Rébusy
Yuhůovy

Publikováno 1. 12. večer

3. 12. se ozvali první dva úspěšní řešitelé

7. 12. se ozvali další tři neúspěšní řešitelé

27. ledna Nápověda: v čísle úseku není šestka.
Přišlo mi už asi dvacet nesprávných odpovědí.

26. listopadu přibylo řešení

Výpadek proudu a dálnopis

Píše se rok 1956, je zima. Na české severozápadní dráze došlo navečer k celkovému výpadu proudu. Osobní vlaky jezdí poloviční rychlostí, jiné se nevypravují. Jediné, co funguje, je telegraf a dálnopis, protože mají oddělené napájení. Z jednoho dálnopisu přišlo po půl desáté večer spěšné hlášení. Patrně označuje úsek s výpadkem, na který je potřeba vyslat techniky. Je to ale celé špatně srozumitelné.

 

Gkýšebá čáski .ščm stabucu Vrabž stio Tatbanebýb vžoadej orizdz ba psejz k76.ě tolsibzhácá gkibýkbá vžoadej všecg skzžebeb stio Ioajzhu? psej k76.ě stio Oiškete zrycgkebě tecgbujym benlžene su abu oiřýdbě ritsvátut stio Oředýbi dýkbiousen ve .ěk,.šI stio Oředbista Jarek

 

Nikdo si s tím nevěděl rady, tak putoval dálnopis postupně až k řiditeli severozápadní dráhy. Ten chtěl okamžitě propouštět, ale nevěděl koho. Žádný Oředbista Jarek na dráze neslouží. Nechal si zavolat tajemníka telegrafního odboru, který za války v Rusku luštil šifry. Ten se na chvíli zahloubal a pak řekl: "Je to docela jednoduché. Nesmíte se ale na toho přednostu zlobit, vždyť on je tam potmě. Pošlete techniky, ať opraví vedení na úseku k762."

Ředitel se na chvíli zamyslel a pak tiše pronesl: "Je mi líto, ale žádný takový úsek neexistuje. V názvech úseků se nikdy nepoužívají písmena."

"Aha, ale i tak je to jasné. To máte taky z toho, že na dálnopisu používáte češtinu. A ve služebnách jste měli nechat alespoň petrolejky."

Úkol

Zjistěte, na jakém úseku došlo k výpadku. Odpověď mi opět můžete mailovat, telefonovat nebo sdělit osobně. První úspěšný řešitel tentokrát získá balíček nejlepšího čaje, co znám -- Yellow Label. Na ostatní čeká věčná sláva, což také není k zahození.


Yuhůovy rébusy: https://dusan.pc-slany.cz/rebusy/
Píše Yuhů: autorova stránka, mail: dusan@pc-slany.cz
Pravda vítězí! Poslední aktualizace 13.11.2018
Další moje weby: Rhodos, Černá Hora, Bulharsko