Květnový rébus

Rébusy
Yuhůovy

Vystaveno 1. května 2001

10. června vyluštěno

Trojúhelníky ze sirek

Jednou jsem se bavil s Janou a se Sumou. Bylo to dávno, tou dobou jsme ještě všichni studovali na Matfyzu. Jana dělala matiku a Suma teoretickou fyziku. (Teoretická matika se od teor. fyziky liší zhruba v tom, že pod těmi matematickými pojmy si nelze představit vůbec nic, kdežto pod pojmy teoretické fyziky si každý představuje něco jiného.) Vymýšleli jsme zrovna nějaké sirkové úkoly do kvízu na soustředění. (Byly to úkoly na jedno brdo, všechny obsahovaly určitá omezení, jako třeba že se ty sirky nesměly křížit.) Navrhnul jsem tenhle úkol:

Slož z devíti sirek pět rovnostranných trojúhelníků.

"To je moc lehké, ale je v tom chyták, to by šlo," souhlasila Jana a pokračovala: "Víte ale, kolik sirek je potřeba na složení čtyř rovnostranných trojúhelníků?"

Chvilku jsem to zkoušel: "taky devět?"

"Ne, šest," překvapila mě Jana.

"Šest?" nevěřil jsem. To mi nepřišlo možné bez lámání. Za chvíli na to ale Suma přišel. Taky v tom byl chyták.

Druhý den jsme se o tom bavili znova. "Víte, kolik sirek potřebujete na složení deseti rovnostranných trojúhelníků?" ptal se nás Suma. "A neříkejte 16, to je moc jednoduché." Za chvíli jsem to spočítal, vyšlo mi dvanáct.

"Ano, to je dobré," pochválil mě Suma. "Mně jich ale zobecněně stačí deset!"

Přesně definovaný úkol

Jaký zásadní myšlenkový trik použil Suma, aby z deseti stejně dlouhých úseček, které se navzájem dotýkají pouze v krajních bodech, sestavil deset stejně velkých rovnostranných trojúhelníků?

Doplnění: Nejde o to tam ty trojúhelníky vidět nebo přečíst, důležité je, aby tam byly.

Kritéria a ceny

Řešení sháním mailem na dusan@pc-slany.cz. Odpověď je podle mého názoru naprosto přesně zapsatelná (přečtěte si pořádně otázku). První úspěšný řešitel obdrží větší než malý sáček pistácií. Howgh!


Yuhůovy rébusy: https://dusan.pc-slany.cz/rebusy/
Píše Yuhů: autorova stránka, mail: dusan@pc-slany.cz
Pravda vítězí! Poslední aktualizace 13.11.2018
Další moje weby: Rhodos, Černá Hora, Bulharsko