Yuhů: O mně

Jak mě poznáte - Proč Yuhů? - Původ příjmení

Fejsbůky

https://www.facebook.com/dusan.janovsky

https://twitter.com/janovsky

 Jak mě poznáte

Proč Yuhů

Jméno Yuhů jsem si osvojil ze dvou zdrojů. Jeden z nich byl nějaký román od Jamese Herriota, to byl anglický zvěrolékař, který o své práci napsal mnoho knih. Zajímavé je, že si pamatoval jména většiny zvířat, co ošetřoval. A jednou takhle přijel k jednomu svému příteli, který měl pět psů. Autor zde jmenuje pět jmen a čtvrté z nich je Yuhů. Mně se to báječně líbilo a smál jsem se.

O pár týdnů později jsem si v jedné hře musel vybrat nějaké jméno. Myslel jsem si, že by mělo vyjadřovat "kouzelnou hůl". Sáhl jsem po svém umělém jazyku skřetštině a vyšlo mi "jů" jako kouzlo a "hůl" jako hůl. Čili juhůl. V tu chvíli jsem si vzpomněl na onoho legračně pojmenovaného psa a bylo to Yuhů.

Lidé si mě často pletou se známým serverem Yahoo.com, ale tato shoda je čistě náhodná. Na Yahoo slyším, ale vadí mi to. Ze jména jsou odvozeny i názvy některých mých předmětů: například moje oblíbená hnusná šedá batoho-taška se jmenuje Yuhůlum. Ke jménu Yuhů se navíc váže přízvisko "Laugardagur". Kdo zjistí, co to znamená, má u mě uznání. (Dříve platilo, že kromě uznání i čokoládu, což nyní odvolávám.)

Původ příjmení

Podle rodinné tradice pocházíme ze Křivoklátu, kde měl pradědeček Janovský hospodu. (Ta hospoda tam pořád stojí, ale pradědeček už ji nemá, mimo jiné protože už umřel. Aby také žil, vždyť se narodil roku 1848! Hospodu nemá ani nikdo z rodiny, protože už je to dávno, co ji někdo měl.

V šedesátých letech se prý babičce písemně ozval nějaký člověk (Angličan?), který tvrdil, že jsme poslední přímí potomci polského šlechtického rodu Janovských. Psal, že onen rod za vlády Jagelonců přesídlil do Čech a usadil se právě na Křivoklátě.

Je to jinak. Hrabal jsem se Mormonům v archivech, co mají v Utahu a našel jsem tam Jana Jonáše, jehož otec byl Jonáš a syn se jmenoval Pavel Janovský. Jan Jonáš žil v sedmnáctém století, narodil se v Chyňavě u Berouna a přestěhoval se na Křivoklát, což bylo tehdy krajské město. Je opravdu možné, že tam tehdy žili Poláci, a tak se příjmení "syn Janův" vytvarovalo do podoby "Janovský".


Yuhů! janovsky@gmail.com
Hlavní stránka: https://dusan.pc-slany.cz
Další moje weby: Jak psát web, O práci, Kréta, Tunisko, Bulharsko, Turecko