Začátky psaní na klávesnici

Stačí udělat tři věci:

  • naučit se, kde je která klávesa, je jich jenom asi 40
  • naučit se prstoklad (je logický), prostě který prst co mačká, a dodržovat ho vždy
  • po čase se při každodenním běžném psaní přestat koukat na prsty

Zpočátku prstoklad působí zpomalení psaní. Primitivní metoda čtyř prstů totiž předpokládá, že je na klapky vidět. Jakmile se osm prstů položí do základní polohy, oči najednou na označení mnohých kláves prostě nevidí.

Až se naučíte nemyslet na umístění klávesy, ale začnete písmenko chápat jako pohyb prstu, bude to dobré. Tato počáteční fáze trvá (co si pamatuji) asi dva tři týdny. Klidně se na klávesnici a na prsty zpočátku koukejte. Jakmile jsou nejběžnější písmenka tisknuta zpaměti, rychlost psaní se vrátí ke čtyřprsté rychlosti. Dále už se bude jenom zlepšovat.

Vývoj rychlosti psaní během osvojování si prstokladu

Rozhodnutí nekoukat odložte

Je těžké naučit se nekoukat na klávesnici. Je to těžší, než se naučit polohu písmenek. Jakmile se to ale člověk naučí, je to velmi užitečné a příjemné. Klasické metody psaní koukání na klávesy zcela zapovídají. Ale myslím si, že není nutné trénovat nekoukání rovnou. Klidně na prsty koukejte, je to přirozené. Je lepší naučit se napřed prstoklad a dosáhnout určité rychlosti s koukáním. Učit se prstoklad bez očí je spíše mučení a rozhodně není moc zábavné. Je ale dobré občas to zkoušet.

Naprosté nekoukání přijde samo asi tak po roce běžného psaní s prstokladem. Na některá řídká písmenka (např. ď ť ň) se budete koukat i později. Takovou mám zkušenost. Přijde vám rok dlouhý? Lepší za rok než nikdy, ne?

Trénink

Vtip je v tom, že žádný pravidelný trénink není potřeba. Stačí pouze striktně dodržovat zvolený prstoklad.

Běžné psaní mailů, zpráv, prací a hraní textovek je jednak užitečná zábava, jednak obrovská příležitost pro praxi.

Během učení jsem měl asi po měsíci krizi, kdy se mi zdálo, že psaní deseti je mnohem pomalejší a namáhavější. Předpokládám, že tato krize přijde na každého (možná vícekrát) ve chvíli, kdy je třeba rychle napsat nějaký referát. Chce to vydržet. Když je neděle večer, tak referát na pondělí napište klidně dvěma prsty, ale pak se zase vraťte k deseti. Pokud dnes píšete rychleji dvěma prsty, znamená to snad, že budete dvěma prsty psát navždy?

 

Jak psát na klávesnici - aktualizace 16.10.2022
Píše Yuhů - moje hlavní stránka - janovsky@gmail.com
Moje další weby: Řecké ostrovy, Hudební nauka, Jak hledat práci, Bulharsko, Madeira, Jak psát web