Výběr typu klávesnice

Poslední dobou mě fascinují různé netradiční typy klávesnic, které mají spoustu nových funkcí a tlačítka různě přeházená. Když píšu "fascinují", tak to myslím negativně.

Prapůvod problémů je v klávese zpětného lomítka \ (se shiftem roura |). Na klávesnici dlouho nebylo, s rozšířením počítačů se potřebovalo na klávesnici dostat. Nejčastěji se dává vedle klávesy Backspace (mazání doleva), kterou tím trochu zkracuje. Je to standardní umístění, které nepřináší problémy.

Model klávesnice považovaný za standard má krátký backspace. Foto -Mrk-

Někteří výrobci ale dávají tuto klapku jinam. 

Shift musí být celý

Největší zločin páchají výrobci klávesnic na Shiftech. Nikdy si nepořizujte klávesnici, která nemá celé dlouhé Shifty. Nejhorší je, když je klávesa \ pod klávesou A. Pak se skoro vůbec nedá psát -- místo U píšu ü.

Klávesnice Logitech s rozděleným levým shiftem (a s dalšími zvěrstvy). Foto Makr

I pokud jsou Shifty narušené jinde, přináší to problémy. Shifty jsou klávesy, které se tisknou v různých situacích na různých místech. Například levý okraj levého Shiftu se mačká při otevírání nových oken na Internetu. Pravý okraj pravého Shiftu se používá při označování textu a přesouvání kurzoru šipkami.

Co se ještě dá skousnout, je klávesa \ v Enteru. Jak je ale rozdělený Shift, doporučuji vyhodit klávesnici ze čtvrtého nebo vyššího patra. (Nepodceňujte to. Vyhodí-li se jen ze třetího patra, nemusí se dobře rozbít a nějaký nešťastník ji sebere a bude používat.)

Bez nesmyslů

Ještě pochopím, když výrobci potřebují někam dát zpětné lomítko. Že Microsoft narval klapky okének mezi alty a controly, to také ještě pochopím. Však tam bylo místo.

Výrobce ví nejlépe, které funkce uživatel nepotřebuje. Foto -Mrk-

Nechápu už ale, koho nutí zaplňovat každý volný prostor, co na klávesnici je. Teď myslím ten prostor nad šipkami. Některé klávesnice mají posunuté řady insert home atd. dolů, takže to místo nad šipkami mizí. Kam si mám položit prsty pravé ruky? Když pak zjišťuji, jaké klávesy přibyly, zjistím, že klávesa usínání počítače a podobné šílenosti. Místo toho, abych posunul kurzor na začátek řádku, se mi vypne počítač. Pronikavá moudrost.

Nové zbytečné klávesy vytlačují delete a spol dolů, tam pak chybí místo. Foto -Mrk-

Zajímavý experiment bylo rozdělení klávesnice na dvě poloviny, říká se tomu myslím ergonomická klávesnice. Vypadá to jako něco mezi bumerangem a dveřmi od ledničky. Různé typy ergonomických klávesnic se liší v umístění klávesy ž. Psát se na tom kupodivu dá dobře, ale naprosto se na tom nedá pracovat.

Ergonomická klávesnice. Autor fotografie Stanislav Hudec (děkuji za foto) si ji velmi pochvaluje. Proti gustu žádný dišputát.

Nejméně škodlivé jsou na klávesnici malé klávesy na zapnutí emailu, prohlížeče, zesílení nebo zeslabení zvuku. Neškodí, protože jsou malé a někde stranou.

Mám-li to shrnout, doporučuji nejstandardnější klávesnici. Pošlete mi prosím fotky divokých klávesnic, díky. Příklad:

Tohle je skutečná ergonomická divočina.

Debilní klapky podkládat sirkou

Ale ani zcela standardní klávesnice není bezchybná. Vadí mi několik věcí, řeším to pomocí sirek.

Tak třeba klávesa Insert. Ve většině programů přepíná mezi režimem vkládání a režimem přepisování. Osobně jsem nepoužil režim přepisování už asi pět let a pracuje se mi v něm mizerně (pokud nevíte, co je režim přepisování, nepoužili jste to asi nikdy). Jenomže se mi občas při psaní stane, že omylem brnknu do klávesy Insert, nevšimnu si toho a za chvíli mám problém.

Takže jsem si pod Insert dal sirku, aby nešel zmáčknout. Funguje to. Tu klávesu naprosto nepotřebuju. Když náhodou ano, Shift + numerická nula ji simulují. Sirka řeší problém. Strčí se pod klávesu tak, aby se opírala o pevnou část klávesnice, a pak se zlomí. Klávesa nejde zmáčknout.

Jakmile jsem vyřešil Insert, našel jsem na klávesnici další klapky, které jsou zbytečné a škodlivé. V první řadě jsou to klávesy okének (reklama na Microsoft) mezi Ctrl a Alt. Také se do nich občas brnkne a pak způsobují nepříjemnosti (deaktivují aktuální program a vyhazují nabídku Start). Prostě klapky na nic. Další dvě sirky.

Jeden čas jsem měl sirku i pod klávesou Caps Lock. Ale zrušil jsem ji, protože Caps Lock přece jenom čas od času použiju.

No a nakonec jedna sirka pod Num Lock.

 

Jak psát na klávesnici - aktualizace 16.10.2022
Píše Yuhů - moje hlavní stránka - janovsky@gmail.com
Moje další weby: Řecké ostrovy, Hudební nauka, Jak hledat práci, Bulharsko, Madeira, Jak psát web