Šikmé pero

aneb první tajemství písma

Charakteristické tahyŠikmé pero píše v jihovýchodním směru silně a v severovýchodním slabě. Písmena psaná takovým perem mají silné dříky, kdežto spojovací a vodorovné tahy jsou vlasové.

Tvar hrotu šikmého peraŠikmé pero má poněkud zvláštní tvar: není úplně ostré, ani nemá na konci plošku. Jeho hrot tvoří úzká hrana sešikmená směrem vpravo. Při psaní se drží tak, aby se celá hrana dotýkala papíru, to potom zanechává tu správnou stopu. Držení pera

Od počátků římské civilizace po vrcholnou renesanci se po celé Evropě psalo šikmým perem. Všechna stará latinská písma jsou konstruovaná tak, aby šla psát šikmým perem -- a naopak: bez něj je to předem ztracené.

Náhražky

Chcete-li si vyzkoušet, jak se s šikmým perem píše, ale nemáte ho, můžete si pomoci jinak. Nejjednodušší způsob je použít obyčejnou tužku (ne mikrotužku). Nožem nebo šmirglpapírem se dá snadno přiostřit tak, aby na konci neměla hrot, ale hranu. Tužka se chytí tak, aby ostrá hrana ležela celá na papíře. A pokusy mohou začít! Musí se to ale často přiostřovat.

Simulace šikmého pera v MalováníObčas se v papírnictví dají koupit tlusté fixy seřízlé do tvaru šikmého pera. Podobnou službu může splnit plochý štětec nebo plochá křída. Píše to hezky, ale spotřebuje se přitom hafo papíru. Dobré je zkoušet si to na starých novinách

Počítačovým fanatikům pod Windows nabízím jinou metodu: otevřete si Malování (Painting), mělo by to být v příslušenství Windows (Start - Programy - Příslušenství - Malování). V nástrojích se dá zvolit štětec, který má podnabídku různých tlouštěk a tvarů. Vyberte ten nejširší ve tvaru lomítka a hurá do toho.

Jak udělat šikmé pero

Pokud jste se s tužkou vyblbli nebo chcete rovnou naostro, vězte, že výroba šikmého pera není nic lehkého. Nejlépe se dělá ze silných ptačích brků. Nejdříve se nožem seřízne hrana. Potom se žiletkou udělá zářez, aby přitékal inkoust. Potom se žiletkou nebo nůžtičkami seříznou okraje. Je to děsná piplačka a většinou se to nepovede.

Když mi došla brka, naučil jsem se šikmá pera pilovat z kupovaných redisper (stávala padesátník). Používám na to kombinačky a listový pilníček. Nejdřív kleštěmi našikmo ustřihnu plošku a pak to zapiluji, aby to vůbec psalo. Také se to většinou nepovede, ale někdy jo.

Když mám namyšlenou náladu, troufnu si takhle zploštit i hrot plnicího pera. Zde je problém ceny -- když se to nepovede, je škoda větší, než je cena brku nebo redispera! Ale píše to dobře a nemusí se to namáčet.

Vlasové tahy

Normálně se šikmým perem píší slabé tahy směrem doprava nahoru. Někdy je ale potřeba udělat vlasový tah i v jiném směru (zejména u gotických verzálek). To se dělá tak, že se pero přetočí doleva tak, aby se papíru dotýkalo jen levým hrotem.