Hudební nauka Yuhůova

Kytarové akordy a stupnice

Tóny na hmatníku

Pro každý pražec na kytaře se dá pro tu kterou strunu určit, jaký hraje tón. Je dobré naučit se minimálně prázdné struny E H G D A E. Zvyšováním po půltónech se dají odvodit všechny tóny pražců (viz obrázek).

Tóny na kytaře

Stupnice na hmatníku

Pokud vím, které tóny stupnice obsahuje (to se dá odvodit třeba z kvartového kruhu nebo z přehledu stupnic), mohu si zvýraznit tóny, které se ve stupnici hrají. Například stupnice C dur:

Podobně se mohou zvýraznit všechny další stupnice.

K čemu je to dobré? Abyste si našli polohy, ve kterých se vám bude v té které stupnici dobře hrát. Pražec, který má ve stupnici hodně tónů, bývá obsluhován levým ukazováčkem.

Akordy na hmatníku

Podobným způsobem, pokud znáte tónové složení akordu (třeba z přehledu nebo z mřížky), můžete si polohy tónů najít na hmatníku kytary. Například A moll obsahuje tóny A, C a E:

Tóny akordu A moll na hmatníku

Jak se potom tvoří hmat: položte si někam ruku a hledejte způsob, jak zmáčknout pohodlně tyto tóny. Přitom pro každou strunu je třeba najít tón patřící do akordu. Pro A moll je to vcelku snadné, protože lze využít prázdných strun, takže se ani nemusí používat baréčka.

Horší je to pro F dur, který obsahuje tóny F, A a C:

Zde lze najít jen tři baré polohy.

Tenhle odkaz znáte? http://www.pixy.cz/apps/stupnice/ Vede mimo tento web k Pixymu na hezkou javascriptovou aplikaci, na které si můžete vytvořit další "obrázky" akordů a stupnic.

 

 

Hudební nauku píše Yuhů, mail: janovsky@gmail.com