Vyzvedávání pasu

Ještě než budu vyprávět o tom, jak jsem si koncem července jel do Kladna vyzvednout nový cestovní pas, musím zmínit, jak jsem si na něj předtím podával formulář. Prostě jsem s fotkami přijel na Kladno na policajty, řekl jsem jim, že chci pas, zaplatil jsem dvě stovky, dostal nějaké potvrzení a řekli mi, že se mám stavit za týden. Prostě velká pohoda. Báječný úřad. Bylo to překvapivě jednoduché. Podobně jednoduché (vlastně ještě jednodušší) jsem to čekal za týden. O tom bude toto vyprávění.

Kdo mě zná, ví, že rád spím. Vstávat kolem třetí odpoledne pro mě není problém. To pondělí jsem také rád spal a opravdu jsem ve tři odpoledne bez problémů vstal. Že jsem měl už ve středu jet na Slovensko a pak možná do Maďarska, nemohl jsem tu cestu pro pas už odkládat. Na Kladno jsem se dostal ve tři čtvrtě na čtyři. Bylo docela horko, takže jsem se stavil na zmrzlinu. Slečny prodavačky byly velice sympatické (jedna byla přes hardware, druhá měla hezký kukuč), proto jsem si poručil tři kopečky vanilkové. Zmrzlina byla hnusná (dělají to z ropy) a zmrzlá, takže mi vydržela až k tomu úřadu. Protože bylo před čtvrtou hodinou, bál jsem se, že mi zavřou. Strčil jsem proto nedolízanou zmrzlinu do Yuhůla (Yuhůlum je můj oblíbený hnusný kouzelný vak, skoro taška, který nosím všude), normálně to tak dělávám, ona to ta zmrzlina vždycky vydrží.

Jenže na chodbě před těmi dveřmi, kam jsem si měl jít vyzvednout pas, byla děsná fronta. Sednul jsem si, že teda počkám, hned za mnou přišli nějací dva další lidé a postavili se do řady za mě. Kdybych tu zmrzlinu šel ven dolízat a pak se vrátit, tak by ti dva měli blbej pocit, že mě předběhli (nebo by mě pustili a měli by pocit, že jsem je předběhl já). Proto jsem si raději vytáhnul z Yuhůla Respekt a pustil se do čtení. Ještě předtím jsem zkontroloval zmrzlinu: byla zmrzlá a v pohodě. Pomalu jsem se začetl. Bylo to o Číňanech a jmenovalo se to nějak jako "stejná vláda, jiný lid" a bylo to o tom, že Číňani deset let po Tchien an men mají raději guláš než demonstrace. Najednou mě někdo oslovil a prý že už jsem na řadě.

Zbrkle jsem se vřítil s novinami v rukou do té místnosti s úřednicí. Měla brýle a byla hnusná, ale jenom trochu. Opanoval jsem se a pronesl cosi jako: "Dobrý den, měl bych tu mít pas na jméno Janovský." Paní kývla hlavou a optala se:

"A máte lísteček?"

Polilo mě horko. Samozřejmě jsem žádný lísteček neměl, takové blbosti se u mě neohřejí. Ale co jsem měl dělat? Domů do Slaného už to nestihnu. Zamyslel jsem se a tiše se optal, jestli by nestačila občanka.

Paní úřednice kroutíc hlavou posunula si brýle na nos a podívala se na mě, jako by byla Vladimír Železný. Dívala se dlouho. Byla hnusná. Pak pravila, že jsem lísteček musel dostat před týdnem, (na což jsem si v tu chvíli vzpomněl).

V časovém stresu mě napadla spásná myšlenka: kdybych dostal lísteček teď, co bych s ním udělal? Ano, správně -- strčil bych ho do Yuhůla. Bylo to před týdnem. Je celkem pravděpodobné, že lísteček je stále někde na dně. Začal jsem prohledávání. Trvalo to dlouho, paní byla netrpělivá. Vytáhl jsem několik cizích vizitek. A nakonec -- byl tam. Lísteček na vyzvednutí pasu. Šťasten jsem jej podal paní úřednici.

Pozorný čtenář jistě chápe, že jsem lísteček ve vší zbrklosti zapomněl utřít. Kapala z něj rozteklá zmrzlina a pani nebyla ráda. Docela se zlobila, ale pas mi vydala. Měla nějaký kecy.

Pln zadržovaného smíchu jsem se vypotácel na ulici a propukl v smích nezadržovaný. Vyklopil jsem zbytek Yuhůla na chodník. Většina zmrzliny se naštěstí roztekla na stopovací desky, které jsou jako-igelitové, takže jsem si ještě pochutnal. Zvláště kornoutek byl jemný, místy křupavý.

Cestou po kladenské Londě jsem si prohlížel nový pas. Ke konci mě smích přešel, to jsem narazil na stránku, kam se má vyplnit kontakt na někoho blízkého. Na tu adresu pošlou zprávu, až mě někde v cizině najdou chcíplýho. Všechno je relativní.

Z Kladna jsem stopnul Aleše Libecajta, který se stal prvním posluchačem této příhody. Pokud ji tedy znáte, omlouvám se, že jsem vás nudil. Zapsáno 12. října 1999 nad ránem.

 


Yuhů! janovsky@gmail.com
Hlavní stránka: https://dusan.pc-slany.cz
Další moje weby: Jak psát web, O práci, Kréta, Tunisko, Bulharsko, Turecko