Výlet do okolí obce Krty

Obec Krty je pár kilometrů západně od Jesenice na Rakovnicku. Znám to tam z dohry Druhé katarze. Měli jsme nyní jenom dva dny času. Jeli jsme Já s Gendrim a večer v kempu nás dostihli Králíček s Egonem. Co jsme cestou potkali a zažili:

Cesta stopem po karlovarce do Petrohradu byla rychlá a přímá. Žlutá škoda 120. Děkujeme.

V Petrohradu je krásný park s mně neznámými druhy stromů. Obec je zajímavá také tím, že je nespojitá. Uvnitř obce v neobci roste černý jeřáb a vedle něj je slaměná socha veselého asi medvěda ve velmi nadživotní velikosti s kšandami.

Kaple u zříceniny je (kupodivu) barokní, vevnitř zničená, ale zamčená mřížemi. Takže jsme si tam nezaflétnili. Výhled znamenitý.

Pod hradem bují rozlehlý anglický park zvaný Háj Petra Bezruče, což je vcelku ošklivé jméno pro tak hezké místo. Kdo znáte Setlers nebo SerfCity, tak tady byly ty kameny, co na ně chodí kameník, než mu dojdou. Tady mu evidentně nedošly. Stromy tu byly prastaré a obrovské -- lípy, buky a hlavně duby.

Cesta po modré značce do Krtů je nad jiné příjemná, protože vede kolem rybníka a pak je obrostlá stromy.

V Krtech je zásadní pozitivum: Hospoda u Krtka. Pan hostinský nás pozdravil oknem (!) ještě než věděl, že tam jdeme. Mají tu pivo, velkou limonádu a výborné zavináče, všechno stojí pětku. Krásné prostředí, totální pohoda. Doporučuji.

Krty mají 144 obyvatel, před válkou mnohem víc, ale Němců. Tehdy proslulá kamenická obec. Zastávka na trati Rakovník - Bečov. Krásná vesnice s velkou návsí, rybníček s lekníny.

V lese za obcí mi Gendrim ukázala velký zatopený žulový lom, který jsme nazvali Na vážkách, protože jsme nevěděli, jak jej pojmenovat. Létaly tu vážky, nebo šídla, nerozeznám to.

Modrá a posléze zelená značka nás zavedla do obce Ostrovec, která je zajímavá chátrajícím kostelem s padající věžičkou. Na kraji obce žabincový rybníček a krásná černo-bílá kočka s krásným černým koťátkem.

Oklikou jsme se dostali k druhému zatopenému žulovému lomu, ve kterém jsme se chtěli vyspat, ale u nedaleké chaty byli nějací lidé a debilní pes, tak jsme šli do lesa najít kemp. To se posléze povedlo, takže jsme přebývali na Meruňce, ale pod širákem, však bylo jasno. Kemp ten je ve skalách a v lese zároveň.

Majíce připraven oheň zaslechli jsme kroky -- byli to Egon s Králíčkem. Měli radost, že nás našli. Sice původně chtěli jet Střelu na matračkách, ale nakonec přišli sem. Načež jsme se šli vykoupat do druhého lomu -- voda byla studenější, než by musela být. S Králíčkem jsem se dostal do sporu ohledně rozkladu peroxidu vodíku.

K večeři byla směs do katapultu, vařil Egon. Já jsem jenom ochutnal, protože jsem si pak dal grilované kuře. Vznikl výrok "Drsoň peče gekona".

Hoši na mě byli před spaním zlí, vypili mi vodu a Králíček po mně házel šišky, ba i jiné projektily. Bééé! V noci jsem se vzbudil žízní a byl jsem nucen najít studánku (300 metrů vzdálenou, u které jsem byl naposled a poprvé před dvěma lety), což se mi skoro nepovedlo, ale nakonec ano. Ostatně, jsem hrdina. Ráno vůbec nepadala rosa, snad protože je dlouhodobě extrémní sucho.

Z Krtů jsme jeli vlakem v půl jedné, ještě před tím jsem Králíčka naštval, protože jsem nepočkal, až si sbalí. Taky jsme pobyli pár minut u Krtka. Cestou vlakem do Rakovníka jsme hráli takovou divnou sázecí karetní hru, kterou jsem hanebně prohrál.

Z Rakovníka do Kladna stojí lístek 32 korun, tak jsem se trhnul a jel jsem stopem. Ale neušetřil jsem, protože jsem si hned dal šest kopečků zmrzliny. Nějaký zeměměřič mě vzal do Prahy, tam jsem přešel kolem věznice Ruzyň na výpadovku na Slaný. Bylo nás tam pět stopařů. Pak přišel další a zeptal se mě, jestli může přede mne (nevím proč). Tak jsem řekl že jo (jel do CV). Za půl minuty stopnul auto a zamával na mě, že mě taky vezmou. Pohodovej Moravák, hodnej.

Ve Slaném jsem šel kolem Králíčků, ti ještě doma nebyli. Jak jsem se dozvěděl vzápětí, z Kladna jim nic nejelo, tak volali Robinovi, aby pro ně přijel autem. Cestou od Králíčků jsem si náhodou Robina stopnul, a tak jsem si ušetřil 200 metrů chůze.

Hezkej výlet.


Yuhů! janovsky@gmail.com
Hlavní stránka: https://dusan.pc-slany.cz
Další moje weby: Jak psát web, O práci, Kréta, Tunisko, Bulharsko, Turecko