Kocour Ajči

Kapitola 9: Línající lenoch - Ajči ptáčník - Prší - Jasmínka - Návrat myší - Škrkavky

Předchozí - Obsah - Další

Línající lenoch

Jak přišlo léto, tak se můj slavný kocourek prakticky přestal hýbat. Stále jenom někde leží a odpočívá. Stárne.

No a má strašně moc chlupů. Prostě líná. Nejlínavější kočka, co jsem kdy poznal, je Zuzanina Dolly, ta vždycky, když ji hladim, pustí metrák chlupů. Ale Ajči ji v tomhle asi trumfne. Že se ten kocour nejraději nechává hladit v posteli, mám ji pěkně zachlupenou, třebaže se snažím to uklízet. Doufám, že Ajčiho línání je pouze sezónním jevem, inu, dalo by se to vysvětlit začátkem léta. A ta lenost doufám také.

Ajči ptáčník

Lovec kocourek se dal na ptáčky. Zejména úspěšný je v okolí třešně, kde tito ozobávají zrající a červivějící plody. Takže to jsou hlavně mladí kosi, kdo se octne kočce v tlamě. Nemají být blbí a mají si dávat pozor.

Docela mě štve táta, který když vidí kocourka s ptákem v hubě, tak mu tu kořist chce vzít. To přece vůbec není výchovné! Kocour bude demotivován a časem nebude chytat nic.

Prší

Po dlouhé době se do našich zeměpisných šířek odvážil mohutnější déšť. Že je Ajči ještě cucák, tak takový jev vlastně vidí poprvé. Navíc to byla zároveň bouřka, což zvířátko zmátlo tak, že se šlo schovat za skříň. Teď sedí v otevřeném okně a je znechucený. Jak si to ten svět představuje, že si dovoluje být tak mokrý?

Mezi dvěma dešti vzplála na východě báječná duha. Zíral jsem na ní moc minut. Pak jsem ji ukazoval Ajčimu. Asi ji neviděl, protože ani neposlouchal můj výklad o magické podstatě duhových barev. Myslím si, že by jej to zajímalo, ale on tu duhu asi neviděl, tak mu to bylo jedno.

Spíše kocourka zajímalo, kde se nahoře bere voda. Zná základní podstatu světa čtyř živlů a jejich přirozené pozice, chápe, proč ta voda padá, jenomže neví, jak se tam dostala. Prostě to chápe moc staticky, ještě se nedostal na dynamické pojetí živlů. V tom je problém kouzelnických koček -- mají-li chápat vztahy různých realit, jmenných podstat a astrálních sfér, nemohou se zatěžovat takovými hloupostmi jako jsou skupenství látek, rosný bod nebo studená fronta. Ale s tím měl problémy už Aristoteles, tak proč to vytýkat Ajčimu, že?

Jak je venku mokro, kočku nebaví chodit ven. Polehává doma a nudí se. Stárne.

Jasmínka

Tak se konečně stalo to, že Ajši (ne Ajči!) má kočičku. Maličké mourovaté koťátko jménem Jasmínka. Není to kocour, ale kočička, o to lépe.

Byly s tím prý docela problémy. Když se mělo koťátko předávat prvně, máma kočka si koťata někam schovala, aby jí je nevzali. Takže se odběr uskutečnil až o nějaký čas později.

Je to prý malé roztomilé koťátko. Ocásek má nahoru a stále si s něčím hraje. Někdy se na ní musím jít podívat. Dokonce jsme s Ajši i přemýšleli, zda ty naše kočky neseznámíme (klidně i intimně). Proč ne. Ajči prý také není proti.

Návrat myší?

Ačkoli myši z mého pokoje zmizely, Ajči vždycky, když do něj vchází, dělá plížící rituál přibližování se k pastičce. Pastičku jsem nechal na zemi tam, kde vždycky byla, jenom jsem z ní vyházel plesnivějící kousky rohlíku. Ajči ji často pečlivě zkoumá, zajímá ho, zda uvnitř není zase nějaká kořist. Ale má smůlu, myši už v pokoji prostě nemáme. Dokonce opravdu vážně uvažuji o nasazení si chovného párku. Koupil bych je ve zverimexu (tam, co normálně kupuji Kitekat), vzal bych je do pokoje a pustil je za skříň. Nebo bych si je mohl napřed namnožit a vypouštět až odchov, aby mi je ta bestie nezlikvidovala moc brzo. Ale nevim, nasazovat si do pokoje myši? Není to divné?

Je to prostě nuda, když není co lovit. Už je to skoro měsíc, co Ajči snědl poslední myš. Stýská se mu.

Dneska jsem chtěl dojíst balkánský sýr, co jsem si ráno nechal na stolku. Měl okousaný růžek. Ty zoubky já poznám. Tak co, myško, jak dlouho tu vydržíš?

Škrkavky

Když jsme za mého dětství mívaly kočky, často je soužily škrkavky. To jsou takové malé potvůrky v zažívacím traktu, kvůli nimž kočička kašle a zvrací. A taky se jí dělají blány u očí.

No a blány u očí má právě teď Ajči. Sice si myslím, že to může být projev i jiné nemoci, ale na ty škrkavky to vypadá, protože prý občas blinká. Kočička je prostě chudinka nemocná a pozná se to podle očíček. Ach, ty dětské starosti! Nechci brát Ajčiho k veterináři pro nic za nic, ale je to nemocná chudinka. Hnusné škrkavky!

Předchozí - Obsah - Další


Napište mi. © Yuhů! https://dusan.pc-slany.czHlavní stránka