Deníček Yuhůův

číslo 5 - leden 2000
http://dusan.pc-slany.cz/denik.htm

Deníček Yuhůův, archiv

Deníčky z měsíců:

Ještě starší deníčky:

2005: leden, únor, březen

2004: leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec

2003: 36, 35, 34, červen, červenec, srpen, září, listopad, prosinec

2002: 33, 32, 31, 30, 29, 28

2001: 27, 26, 25, 24, 23, 22, 21, 20, 19, 18

2000: 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5

1999: 4, 3, 2, 1

E-mail: janovsky@gmail.com
Deníček https://yuhu.cz/denik.htm
Yuhůova stránka: https://yuhu.cz

Obnovujte

Docela často tuto stránku aktualizuji, tak si ji obnovujte (třeba klávesou F5, nebo pravoklik + refresh). Nové věci píšu nahoru. Data odpovídají většinou datům publikace. Změny deníčku nebudu v novinkách zmiňovat. Některé příhody budou "starší než nové".
Počet čtenářodnů od roku 2000:

19. ledna

Spavá nemoc

Mám ji.

17.ledna

Houpací síť

Dostal jsem ji kdysi dávno. Pár let mi visela na půdě, jednou jsem v ní neúspěšně zkoušel spát. Pak ležela asi deset let v garáži, časem na ní sedal prach na půdě. Letos v létě jsem půdu vyklízel a síť jsem vyhodil. Jenomže se mi jí na poslední chvíli zželelo a nechal jsem si ji s tím, že se snad ještě někdy bude hodit. (Jo, hodit...) Tak mi od té doby leží na schodišti.

Praktičtější část čtenářů si jistě řekne, že položit síť na schodiště není velká životní moudrost. Mají pravdu. Až si někomu z vás budu v následujících dnech stěžovat na rozličné bolesti, může za to pár kotrmelců po schodech, které jsem dnes nedobrovolně a potmě odcvičil zapletený v síti padaje dolů. Nejhorší je, že se mi to nestalo poprvé, třebaže takhle drsné to ještě nikdy nebylo. No, a aby nebylo mýlky, tu síť nemám kam dát (nebo je to lenost), takže leží pro změnu tamtéž.

Filmový večer

Začínám uvažovat o tom, že video je celkem použitelná věc (máme ho doma pár let a zatím mi tak nepřipadlo). V pátek po práci jsem měl přijít domů ve čtyři, ale náhodou jsem se zastavil u Egona v práci, načež jsme odjeli ke Králíčkům. Po dlouhém rozhodování, co budeme večer dělat (bylo nás šest a Egonovi se nepodařilo dostat nás do hospody), se dohodlo sledování nějakého filmu z půjčovny. Nemám filmy rád (asi jako auta nebo psy), ale dal jsem si říct. Během večera jsme koukali na tři filmy, v nichž jsem znal dva herce (kdo mě zná, ví, že je to siný nadprůměr). Začali jsme titulem Asterix dobývá Ameriku, pokračovali Zamilovaným Shakespearem a končili Nepřítelem státu. Domů jsem odrazil v půl čtvrté, takže pohoda, měl jsem přece přijít ve čtyři.

Jo a ti dva herci, co jsem je poznal, byli Asterix a Obelix.

Zamilovaný Shakespeare

Hm, dobrý film. Kdyby byl o čemkoli jiném, byl by to kýč, ale že byl o Shakespearovi, tak se tam dalo s úspěchem použít mnoho obratů typických pro tehdejší drama. Takové obraty dnes považujeme za zastaralé a nepoužitelné. (Například "scéna se psem" nebo Deus ex machina.) Prostě, byla to pohádka. Nebo jinak řečeno, zatím poslední Shakespearovo dílo. Scénárista si z dobových dramat vypůjčil spoustu zápletek. Takže na to jděte.

Po filmu jsem brečel a i ostatní měli melancholickou náladu. Králíček vyjádřil názor, že poezie je moc zajímavá věc a že je asi škoda, jak málo se s ní dnes setkáváme. Je to tím, že je pomalá. Asi. Jo a mimochodem, některé verše do české verze (pokud ne všechny) překládal Miroslav Macek.

Nepřítel státu

Víte, že nám ve Slaném nainstalovali "bezpečnostní kamery"? Tolik na úvod. Další film, který jsme sledovali, byla akčňárna, ale k mé velké radosti tam bylo minimum brutálního násilí. Bylo to o naprosté ztrátě soukromí v dnešním světě. Jeden bezvýznamný právník se stal kořistí nekontrolované zpravodajské služby, která měla nádherně dokonalý informační a sledovací systém. Dopadlo to dobře, ale po shlédnutí tohoto snímku se v bazénu vždycky podívám, jestli mi někdo nezabudoval štěnici do hodinek.

Dneska jsem se v zorném poli jedné slánské kamery demonstrativně dobouchával do Grandu. Kamery jsou možná dobré na potlačení kriminality, ale znáte to: Kdo ohlídá hlídače?

12. ledna

Pracovní neschopnost

Byl jsem teďko týden nemocný, a tak jsem se těšil, jak si budu vesele psát stránky, jenomže jsem se k tomu nějak nedostal. Začínám přemýšlet o tom, že termín "pracovní neschopnost" přece jen něco znamená.

Během toho týdne jsem přemýšlel o spoustě věcí a chtěl jsem sem o nich napsat, jenomže jsem nakonec vždycky usoudil, že by to nikoho nezajímalo. Vlastně, jak to, že tyhle moje blbosti vůbec někdo čte?

Klíče ke školství

České školství je v troskách a kdo to nevidí, je slepec. Trochu jsem si analyzoval, jak z toho ven, a napadla mě tři řešení; jsou seřazena podle radikálnosti:

  1. Změnit systém přijímacích zkoušek, aby byly zaměřené na schopnosti a ne na znalosti.
  2. Posílit vliv zaměstnavatelů (např. velkých firem) ve školství (například by mohli stanovovat osnovy).
  3. Zrušit státní školství (neboli privatizovat) a umožnit svobodný vznik soukromých škol. Financování řešit kupónovou metodou (jako na Novém Zélandu).

Svinské knížky

Protože se trochu zajímám o HTML a CSS a vůbec o psaní webových stránek, čtu knížky, které o tom vycházejí. Jestli se o to nezajímáte, tak to přeskočte. No a teď se mi dostaly do rukou dva tituly od nakladatelství Computer Press: Dynamické HTLM od Scotta Isaacse a Příručka tonoucího webmastera od nějaké Američanky. Obě knížky nestojí za nic a druhá je horší než prvá.

Kniha Dynamické HTML se zabývá skriptováním HTML stránek. Naneštěstí je psaná pro prohlížeč Internet Explorer 4.0. Text knihy je naprosto neprůstřelný a mnoho termínů je divně přeloženo. To by ale nemuselo vadit -- ke knize je dodáváno cédéčko s příklady. Kdo píše Java skripty, ten se to většinou učí z příkladů. Jenomže: Ani jeden příklad z asi stovky uváděných nefunguje v Netscapu 4. Znalci problematiky mi jistě dají za pravdu, že to není chyba Netscapu, ale té knížky. Dokonce hlavní stránka cédéčka nefunguje pod Explorerem 5.0! (Scott Isaacs je zaměstnancem Microsoftu.)

Příručka tonoucího webmastera je sprostou reklamou na produkty Microsoftu. Jsou v ní popsány zavádějící a nefunkční příklady a při propagaci některých programů se uchyluje ke lžím. Všem majitelům knihy doporučuji preventivně spálit.

Vůbec, nakladatelství Computer Press v oblasti HTML zatím spíše tápe. Jediná knížka od nich, která se jakž takž dala číst, ale která byla také mnohde pochybná, je titul z roku 1998 Vytváříme WWW stránky.

3. ledna

Nuda roku 2000

Stalo se vám alespoň někomu něco s počítačem? Zatím to vypadá, že všechno kolem přechodu z 99 na 00 byl jenom humbuk. Těšil jsem se, že nepoteče voda, vypadnou telefony nebo tak něco, ale nic se nestalo. Docela nuda, ne?

A přece!

Smazaly se nám v knihovně profily v Netscapu, takže jsem mimo jiné přišel o mailový adresář. Asi za to může rok 2000, ale jestli ne, tak jsem magor. Což stejně jsem, takže se to mohlo stát jakkoliv.

Taky Windowsy těžce nesou změnu letopočtu. Před chvilkou mi ukázaly hlášku: "Složka byla zničena. Má se obnovit?" A když jsem zadal že ano, tak to spadlo na restart. Jo a po deinstalaci nějakého zrůdného reklamního programu se na ploše objevila kresba jakéhosi kostlivce.

Půl čísla za sekundu

Na Silvestra ve čtvrt na dvanáct v noci mě napadlo, že bych mohl zkusit napsat všechna čísla od jedné do dvou tisíc. Vzal jsem si velký papír, propisku a začal jsem psát. Kolem půl dvanácté jsem tušil, že už to nestihnu. Asi deset minut před Novým rokem jsem se dostal k číslu 999 a nechal jsem toho. Stejně bych to nestihnul, ale za pokus to stálo. Ten papír vypadá zajímavě.

Silvestr v Jevanech

Totální pohoda na krásném místě. Hluboce jsem prožíval příchod dvojky na začátku letopočtu, přestože vím, že z vědeckého hlediska to naprosto nic neznamená. Stejně jsem to prožíval. Kolem mě byli lidi, co je mám rád a bylo to tak dobře.


E-mail: janovsky@gmail.com
Deníček yuhu.cz/denik/
Yuhůova stránka: https://yuhu.cz/